ENSV, 19. mai 1990. Interrinde möllust ja Toompea lossi ründamisest on möödas neli päeva.
Päevaleht (nr 89, hind 3 kop) kirjutab:Tallinna mõnedes nn liidutehastes kutsusid eile NSV Liidu Kommunistliku Partei kohalike allorganisatsioonide juhid koos ametiühingukomiteede ja "töökollektiivide nõukoguga" töötajaid koosolekutele, et arutada nende tehaste osavõttu esmaspäevast algama ähvardatud üldisest streigist Balti riikide territooriumil.
Üht niisugust koosolekut õnnestus eile pealt näha.
/.../
Koosoleku avas ja seda juhatas Vladimir Sin, mees, kes selles Tallinna tehases töötab 1988. aastast.
Sin ütles alustuseks, et enne, kui asume streigi-otsust arutama, räägime saalisolijaile, mis tegelikult juhtus 15. mail 1990 Toompeal. Tehases liikuvat selle kohta igasugused kuulujutud, mis põhinevad eesti pressi väärkäsitlusel ja väärinfol toimunust.
Järgnes kirjeldus. Rahvale räägiti, kuidas kiirabiauto püüdis inimestele otsa sõita, hädavaevu suutnud need kõrvale hüpata. Demonstrandid ja lossiõue tungijad ilmutanud maksimaalset korrektsust, mida ei saavat aga vastaspoole kohta öelda, neil olnud koer ja kepid... Eriti õudne olnud siis, kui lõpuks oldi sunnitud lossiõuest lahkuma - "kui te vaid teaksite, mis sõnu meile öeldi!" Saalist küsiti siis, et eks öelge, mis nimelt. Sellele järgnes vastus: "Ei ütle, las see jääb nende inimeste südametunnistusele..." Ja lisati siis: nemad, võitlejad ("bojeviki") ei allunud provokatsioonidele ka hiljem, kui mindi Lenini ausamba juurde...
Repliigiks võttis sõna keegi naine. Ütles, et jah, öeldi seal Toompeal tõesti ühte-koma-teist. Et siiski täpsustada, mida öeldi, pean märkima, et lossiõuest lahkujad sisistasid mitu korda valitsusele appi rutanud rahvale: fašistid, kõik te olete fašistid!, lisas naine.
/.../
Avaldati pahameelt selle üle, et "võrdsete õiguste eest" seisvad saadikud pidid ronima "oma rahvast" tervitama läbi akna, kuna rõduuks oli lukus. Öeldi, et "kogu tsiviliseeritud maailmas läheb valitsus peale kriisiolukorda erru, meil aga nad seda ei taha!". Provokatsioonid alanud eestlaste poolt, lisati. Meie Obuga arvame ka, olles antud teemat vastavas töögrupis konstruktiivselt arutanud, et valitsused peaks sagedamini tagasi astuma.